szafy rack

Szafy typu rack służą w celu bezpiecznego przechowywania różnego rodzaju urządzeń sieciowych, serwerów i generatorów zasilania, stanowiąc podstawowy element wyposażenia serwerowni oraz centrów danych. To dość charakterystyczny typ obudów, które muszą spełniać określone normy jakości, jak również zostać odpowiednio zamontowane. Wyjaśniamy, jakie są zasady montażu szaf typu rack.

Czytaj więcej: Zasady montażu szaf rack

swiatłowody

Budowa sieci komputerowych oraz sieci telekomunikacyjnych wymaga zastosowania wielu różnych elementów m.in. okablowania strukturalnego, a także rozwiązań, które ułatwiają jego podłączenie. Panel światłowodowy, czyli panel krosowniczy, to element stanowiący zakończenie okablowania strukturalnego. Wyjaśniamy, jak zbudowany jest krosowniczy panel światłowodowy i w jakich rodzajach jest dostępny.

Czytaj więcej: Jak zbudowane są panele światłowodowe?

gniazdo modemu

W ostatnich latach mogliśmy zaobserwować rewolucyjny wzrost znaczenia i wykorzystania internetu. Dostęp do globalnej sieci stał się właściwie powszechny co sprawiło, że internet stał się głównym medium mediów w domach, firmach i innych instytucjach. Otaczamy się urządzeniami korzystającymi z internetu, zaczynając od laptopów i smartfonów, a kończąc na urządzeniach typu Smart TV czy instalacjach Smart Home. Jednak, aby móc korzystać z internetu, niezbędne okażą się urządzenia, które pozwolą nam się z nim połączyć.

Czytaj więcej: Gniazda niezbędne przy podłączaniu modemów

sieć kabel

Rozwijająca się szybko branża teleinformatyczna wymaga również wzrostu przepustowości przesyłu danych w sieciach informatycznych. Projektując je lub modernizując, należy spełnić najnowsze kryteria, by móc z sieci korzystać jak najdłużej, a także w prosty sposób umożliwić jej rozbudowę. Usługa pomiarów sieci strukturalnej, czyli okablowania telekomunikacyjnego zagwarantuje, że będzie ona w pełni sprawna, a wyniki pomiaru będą podstawą certyfikacji a także określenia, czy dana sieć jest zgodna z aktualnymi regulacjami prawnymi, w krajach Unii Europejskiej bazującymi na normie PN-EN 50173.

Czytaj więcej: W jakim celu wykonuje się pomiary sieci strukturalnej?

Okablowanie strukturalne

Sieć komputerowa zawsze zbudowana jest z elementów aktywnych i pasywnych. Te drugie odpowiedzialne są głównie za transportowanie sygnału (lecz na niego nie wpływają). Wszystkie elementy pasywne tworzą przemyślany projekt, nazywany okablowaniem strukturalnym. W jego skład wchodzi okablowanie poziome, pionowe, kampusowe, punkty rozdzielcze i abonenckie. Co warto o nich wiedzieć?

Czytaj więcej: Jak wykonać projekt okablowania strukturalnego?

Kable krosowe

Każdego dnia korzystamy z wielu różnych rodzajów kabli, które służą w celu łączenia rozmaitych urządzeń z odbiornikami oraz źródłem zasilania. Jednym z takich kabli są kable krosowe, które inaczej nazywa się kablami patch cord. Przesyłają one sygnały elektryczne bądź optyczne i są stosowane podczas budowy sieci komputerowych. Wyjaśniamy, jakie są rodzaje kabli krosowych i czym charakteryzują się te przewody.

Czytaj więcej: Charakterystyczne cechy kabli krosowych

rozdzielnica elektryczna

W dobie automatyzacji i nowoczesnej technologii coraz bardziej potrzebujemy rozwiązań, które umożliwią nam sprawne i efektywne korzystanie z dostępnych na rynku multimediów, będąc przy tym niezauważalne dla oka. Jednym z nich są właśnie skrzynki multimedialne. Dlaczego są idealne dla mieszkań? Przekonaj się sam!

Czytaj więcej: Multimedialne skrzynki jako rozwiązanie dla mieszkań

okablowanie strukturalne

Żyjemy w czasach powszechnego dostępu do informacji. W odległej przeszłości tylko nieliczni wybrańcy mieli dostęp do ksiąg przepisywanych ręcznie, w których zawarta była wiedza i doświadczenie minionych pokoleń. Dzisiaj wystarczy mieć laptop, komputer, tablet lub inne urządzenie mobilne, aby móc korzystać z Internetu, który jest porównywalny do stale otwartej księgi, do której permanentnie dopisywane są nowe treści. Internet to dobrodziejstwo współczesnych czasów, ogólnoświatowy zbiór połączonych ze sobą sieci komputerowych, dzięki którym możemy stale wymieniać się informacjami, wiedzą i doświadczeniem z użytkownikami zamieszkujący cały świat.

Czytaj więcej: Zastosowania okablowania strukturalnego

światłowody

Światłowód jest w dzisiejszym świecie powszechnie wykorzystywanym nośnikiem informacji. Pierwszy światłowód powstał w 1977 roku we Włoszech i od tego czasu był coraz częściej stosowany. Jest to niezwykle cienka i przezroczysta zamknięta struktura przypominająca tradycyjny kabel, ale wykonana z włókna szklanego. Grubość pojedynczego światłowodu jest niewiele większa od średnicy ludzkiego włosa. W przeciwieństwie do klasycznych kabli, które przewodzą prąd elektryczny o niskim napięciu, światłowód przewodzi światło. Dzięki wykorzystaniu światłowodów możemy się dzisiaj bezproblemowo łączyć z szybkim Internetem, ponieważ ta nowoczesna technologia przesyłu informacji umożliwia użytkownikom pasywne połączenie. Chodzi o to, że między punktem, do którego jest dostarczany Internet (np. biuro czy dom) a serwerownią operatora, od którego kupujemy usługę Internetu, nie ma żadnych dodatkowych urządzeń. Takie rozwiązanie pozwala uzyskać o wiele lepszą jakość Internetu pozbawioną opóźnień w przesyłaniu danych. 

Czytaj więcej: Porównanie światłowodów jedno i wielomodowych