Moduł keystone RJ-45 służy do budowy gniazd abonenckich oraz punktów krosowych w systemach okablowania strukturalnego. Jego konstrukcja pozwala na łatwy i bezinwazyjny montaż w panelach krosowych oraz puszkach naściennych i podłogowych. Dzięki specjalnie opracowanemu kształtowi prowadnicy kabla jego rozplot jest minimalny. Moduły keystone RJ-45 to modele różnych kategorii (zgodnych z normą TIA/EIA 568) oraz klas (zgodnych z normami ISO/IEC 11801 i EN 50173). Do najbardziej rozpowszechnionych należą moduły kategorii 5e / klasy D i kategorii 6 / klasy E. Wyposażone są w złącza IDC110 lub Krone mocowane z tyłu albo od spodu. Moduły keystone RJ-45 mają najczęściej kolor biały, ale spotyka się także modele czarne i srebrne.
Montaż modułu keystone RJ-45
W zależności od rodzaju montaż modułu keystone RJ-45 może przebiegać na dwa sposoby: narzędziowo i beznarzędziowo. Przy montażu narzędziowym konieczne jest zastosowanie właściwie dobranych narzędzi uderzeniowych, służących na przykład do zaciskania kabli. W przypadku montażu beznarzędziowego kable, umieszczone w specjalnych prowadnicach, dociska się zazwyczaj przy użyciu klapki zatrzaskowej. Dzięki temu, że dodatkowe złącza szczelinowe oznaczone są kolorami, prawidłowe podłączenie kabli w sekwencjach 586A i 586B jest znacznie ułatwione.
Rozdzielacz portu RJ-45
Rozdzielacz portu RJ-45 to adapter, który pozwala na obsługę dwóch połączeń sieciowych na jednym kablu. Dzięki niemu można podłączyć kilka urządzeń – komputerów, laptopów, drukarek i innych – przy użyciu jednego kabla UTP/FTP. Aby możliwe było zachowanie zasad działania sieci Ethernet, rozdzielacz RJ-45 nie może jednak działać jako urządzenie samodzielne. Do prawidłowego rozdzielenia portów konieczne jest założenie modułu rozdzielacza po obu stronach kabla: zarówno po stronie gniazda abonenckiego, jak i po stronie patch panelu w głównym punkcie dystrybucyjnym. W celu lepszej ochrony przed zakłóceniami elektromagnetycznymi rozdzielacze RJ-45 wyposażone są w ekranowany kabel, gniazda i wtyk RJ-45.