Patchcord, znany także jako kabel krosowy lub krosowniczy, to krótki przewód pozwalający na przesyłanie sygnałów elektrycznych lub optycznych. Jest powszechnie używany w branży teleinformatycznej. Patchcordy wykorzystuje się do wykonywania instalacji wewnętrznych poziomych i pionowych w sieciach teleinformatycznych, które narażone są na oddziaływanie zakłóceń elektromagnetycznych. Stosuje się je w pasywnych i aktywnych urządzeniach podpiętych do sieci LAN, Ethernet, xDSL i telefonicznych. Można się z nimi spotkać zarówno w obiektach biurowych i przemysłowych, jak i domach prywatnych.

Najczęściej spotykaną odmianą patchcordów są kable skrętkowe, czyli tak zwana skrętka. To przewód sieciowy z dwiema końcówkami, który jest powszechnie używany podczas tworzenia sieci komputerowych. Coraz częściej stosuje się jednak patchcordy optyczne, czyli światłowody. Zbudowane są one zazwyczaj z dwóch włókien światłowodowych umieszczonych we wzmocnionej oprawie. Wykorzystuje się je do łączenia przełączników światłowodowych oraz zakończeń kabla światłowodowego celem podłączenia konwertera. Łączy się nimi także urządzenia audio/wideo.

Patch panel

Patch panel, nazywany też panelem krosowym, to jeden z podstawowych pasywnych elementów okablowania strukturalnego. Wykorzystywany jest do zakańczania kabli skrętkowych prowadzonych w okablowaniu poziomym oraz pionowym. Stanowi również punkt podłączenia sprzętu aktywnego pracującego w sieci. Na rynku dostępne są panele krosowe przeznaczone do montażu w szafach rack 19″ lub 10″, a także modele natynkowe, przystosowane do zamocowania bezpośrednio na ścianie, które występują w standardzie 10″.

Wyróżnia się różne rodzaje patch paneli. Panele krosowe kompletne mają 24 lub 48 portów RJ-45 (standard 19″) lub od 8 do 12 portów RJ-45 (standard 10″), które połączone są z płytką drukowaną zakończoną złączami szczelinowymi LSA lub IDC. Na rynku dostępne są także panele krosowe niewyposażone, które mają 24 lub 48 otworów przystosowanych do montażu gniazd. Można je dowolnie konfigurować. Pod względem ekranowania patch panele dzieli się z kolei na ekranowane (mają one zamkniętą obudowę oraz linkę uziemiającą zakończoną oczkiem, którą można podpiąć do obudowy szafy) oraz nieekranowane, o budowie otwartej.