Kable instalacyjne, zwane także przewodami instalacyjnymi, wykorzystuje się powszechnie podczas wykonywania instalacji elektrycznych oraz przy montażu różnych urządzeń. Przeznaczone są one do układania na stałe i mogą być mocowane we wnętrzach suchych na tynku lub pod nim. Kable instalacyjne to przewody wielożyłowe – wykonuje się je poprzez połączenie większej liczby przewodów jednożyłowych. Najpopularniejsze kable składają się z 2, 3 lub 4 żył, ale spotyka się również inne konstrukcje. Do wyboru są dwa rodzaje kabli instalacyjnych: aluminiowe i miedziane.
Kable instalacyjne aluminiowe
Kable instalacyjne aluminiowe dominowały w domowych instalacjach jeszcze kilkanaście lat temu. Wynikało to głównie z faktu, że aluminium było (i nadal jest) kilkukrotnie tańsze od miedzi. Kable aluminiowe charakteryzują się jednak wieloma wadami. Po pierwsze, ich przewodność jest niższa (o około 1/3 do 1/2) niż miedzianych, więc powinny mieć większy przekrój (mniej więcej o połowę). Po drugie, mają niższą odporność na rozciąganie i przewężanie, więc są bardziej narażone na uszkodzenia. Po trzecie, podczas intensywnej pracy może dojść do luzowania się żył w kablu aluminiowym, co prowadzi do jego przegrzewania.
Kable instalacyjne miedziane
Współcześnie instalacje elektryczne w budynkach wykonuje się niemal wyłącznie przy użyciu przewodów miedzianych. Wynika to przede wszystkim z bardzo dobrej przewodności elektrycznej miedzi, która ustępuje jedynie srebru. Kable miedziane charakteryzują się również większą elastycznością i mniejszą podatnością na uszkodzenia podczas wyginania czy skręcania niż kable aluminiowe. Poza tym miedziane kable instalacyjne są znacznie łatwiejsze w naprawie i modernizacji od swoich aluminiowych odpowiedników – zwiększenie liczby gniazd w obwodach albo dodanie nowych obwodów nie sprawia większych problemów.