W trakcie tworzenia sieci komputerowych niezbędne może okazać się rozgałęzienie przewodu sieciowego. Choć składa się on z czterech par przewodów, do komunikacji stosowane są tylko dwie z nich. Rozgałęzienie przewodu sieciowego można wykonać samodzielnie, zarabiając odpowiednie końcówki, ale zwykle używa się do tego specjalnych urządzeń. Najczęściej wykorzystywane są dwa ich rodzaje: rozdzielacze sieciowy RJ-45 oraz switch. Z tego wpisu dowiesz się więcej o obu z nich.

Rozdzielacz sieciowy RJ-45

Najprostszym urządzeniem pozwalającym na rozgałęzienie przewodu sieciowego jest rozdzielacz sieciowy RJ-45, zwany także splitterem. Rozdziela on jeden port wejściowy RJ-45 na dwa wyjścia RJ-45. Dzięki temu pozwala na podłączenie dwóch sprzętów za pomocą jednego kabla. Ponadto może pełnić funkcję przedłużacza do połączenia dwóch przewodów sieciowych. Do zalet tego urządzenia można zaliczyć brak konieczności doprowadzenia zasilania oraz niską cenę. Warto mieć jednak na uwadze, że rozdzielacz RJ-45 jest splitterem pasywnym i nie ma funkcji router/switch, a więc nie może funkcjonować samodzielnie. Z tego powodu do prawidłowego rozgałęzienia przewodu sieciowego wymagane są dwa takie urządzenia – jedno po stronie routera lub switcha, a drugie po stronie podłączanych sprzętów.

Switch

Urządzeniem o większych możliwościach jest switch, zwany też przełącznikiem sieciowym. Pozwala nie tylko rozdzielić sygnał, ale także usprawnić działanie sieci LAN. Przy jego zastosowaniu dane przesyłane są do każdego urządzenia za pomocą odrębnego pasma, dzięki czemu nie dochodzi do ich kolizji, która była problemem w przypadku używanych dawniej hubów. Switch nadaje się doskonale do budowy profesjonalnych sieci. Umożliwia tworzenie wirtualnych sieci VLAN i pozwala na lepszą kontrolę ich bezpieczeństwa. Ponadto potrafi dostosowywać się do ilości aktywnych użytkowników sieci. Switche mają też pewne wady: po pierwsze są droższe od rozdzielaczy sieciowych RJ-45, a po drugie niezbędna jest umiejętność ich obsługi i konfiguracji. Trzeba się więc zastanowić, czy warto inwestować w droższego switcha, czy zdecydować się na prostszy i tańszy rozdzielacz.