Szafy serwerowe, nazywane także szafami rack, to obudowy przeznaczone do przechowywania urządzeń sieciowych: serwerów, switchów czy generatorów zasilania UPS. Znajdują zastosowanie przede wszystkim w serwerowniach, ale także w pomieszczeniach przemysłowych czy studiach nagraniowych. Jakie standardy powinny spełniać szafy serwerowe?

Norma EIA-301-D, czyli najważniejsze parametry szaf serwerowych

Zdecydowanie najpopularniejsze są szafy serwerowe o szerokości montażowej 19″. Ich specyfikację opisuje norma EIA-310-D, opracowana przez organizację Electronic Industries Alliance. Definiuje ona wiele parametrów szaf rack. Najważniejsze z nich to rozmiar otworów, ich rozstaw w pionie i poziomie oraz szerokość panelu przedniego. Określa także tolerancje dla wymienionych wymiarów.

Norma EIA-310 definiuje również jednostkę (U). To jednostka długości używana do określania wysokości modułów i zespołów oraz rozmiarów stojaków, w których się je montuje. 1U wynosi 1¾″, czyli 44,45 mm. Pełnowymiarowe szafy serwerowe mają wysokość 42U, ale popularne są także modele o innej wysokości. Urządzenia montowane w szafach mają najczęściej wysokość od 1 do 4U.

Inne wymagania stawiane szafom rack

Norma EIA-310-D nie definiuje wszystkich parametrów szaf rack, pozostawiając ich producentom sporą dowolność. Z tego powodu spotyka się modele o różnej głębokości, z otworami gwintowanymi, okrągłymi lub kwadratowymi, z dwoma lub czterema słupkami w stelażu oraz różnymi elementami dodatkowymi, które mogą przeszkadzać w montażu niektórych urządzeń.

Szafy serwerowe powinny spełniać także inne wymagania. Bardzo ważna jest odpowiednia wentylacja. Pozwala ona zachować odpowiednią temperaturę w ich wnętrzu, co zapobiega przegrzewaniu się umieszczonych w nich urządzeń. Ponadto szafy rack powinny być zabezpieczone przed pożarem oraz dostępem osób trzecich. Najlepszym wyborem są modele wykonane z solidnego, niepalnego materiału, takiego jak stal. Można je dodatkowo wyposażyć w zamek na klucz.