W serwerowniach coraz częściej stosuje się okablowanie światłowodowe. Dzieje się tak dlatego, że ma ono wiele zalet w porównaniu z tradycyjnymi kablami miedzianymi. Dlaczego okablowanie światłowodowe zapewnia wysokie bezpieczeństwo pracy serwerowni?

Odporność na zakłócenia elektromagnetyczne

Jednym z kluczowych czynników wpływających na poziom bezpieczeństwa serwerowni jest niezawodność przesyłu danych. W przypadku okablowania miedzianego istnieje ryzyko wystąpienia zakłóceń elektromagnetycznych, które mogą prowadzić do degradacji sygnału i utraty informacji. Okablowanie światłowodowe jest całkowicie odporne na zakłócenia elektromagnetyczne, ponieważ transmituje dane za pomocą światła, a nie impulsów elektromagnetycznych. Co więcej, samo nie emituje tego typu zakłóceń.

Fizyczne bezpieczeństwo instalacji

Zastosowanie okablowania światłowodowego w serwerowni poprawia fizyczne bezpieczeństwo instalacji. Kable miedziane mogą się przegrzewać, co stwarza zagrożenie pożarowe. W przypadku okablowania światłowodowego takie ryzyko nie występuje. Ponadto kable światłowodowe są bardziej wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne i środowiskowe, takie jak wilgoć i skrajne temperatury, od tradycyjnych kabli miedzianych. Z tego względu instalacja światłowodowa jest mniej podatna na awarie spowodowane czynnikami zewnętrznymi.

Mniejsze ryzyko wycieku danych

Inwestycja w okablowanie światłowodowe w serwerowni znacznie zmniejsza ryzyko wycieku danych. Okablowanie miedziane emituje sygnały elektromagnetyczne, które można podsłuchać. Wbrew pozorom wcale nie jest potrzebny do tego specjalistyczny sprzęt. Okablowanie światłowodowe nie emituje sygnałów elektromagnetycznych, dzięki czemu próby przechwycenia danych są znacznie utrudnione. Ma to kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa pracy serwerowni i przechowywanych w niej danych.