Budowa sieci komputerowych oraz sieci telekomunikacyjnych wymaga zastosowania wielu różnych elementów m.in. okablowania strukturalnego, a także rozwiązań, które ułatwiają jego podłączenie. Panel światłowodowy, czyli panel krosowniczy, to element stanowiący zakończenie okablowania strukturalnego. Wyjaśniamy, jak zbudowany jest krosowniczy panel światłowodowy i w jakich rodzajach jest dostępny.

Co to jest panel światłowodowy?

Nazwa „panel światłowodowy” większości osób kojarzy się z oświetleniem światłowodowym, które w ostatnich latach cieszy się rosnącą popularnością. Nie o taki rodzaj panelu chodzi jednak w tym przypadku. Budowa sieci komputerowych uwzględnia dobór odpowiednich krosownic, czyli paneli krosowniczych, które znajdują zastosowanie także w przypadku sieci światłowodowych. Panele krosownicze (krosownice, patchpanele) to jeden z najważniejszych pasywnych elementów okablowania strukturalnego, dzięki któremu możliwe jest właściwe i bezproblemowe podłączenie aktywnych elementów sieci strukturalnych. Najprościej rzecz ujmując – panele światłowodowe to jedne z niezbędnych akcesoriów do szaf RACK. Panele światłowodowe dostępne są także w wersji natynkowej. W przypadku szaf RACK mamy do czynienia z panelami światłowodowymi w dwóch standardach, czyli 19 i 10 cali. Panele montowane na ścianie są rzadziej stosowanym rozwiązaniem, lecz również dostępnym w naszej gamie produktów.

Budowa i rodzaje paneli światłowodowych

Panele światłowodowe to bardzo ważne elementy sieci światłowodowych. Dzięki nim okablowanie strukturalne może zostać nie tylko bezproblemowo podłączone, ale także jest łatwo dostępne w celach modernizacji sieci. W naszej ofercie znajdują się panele światłowodowe przygotowane do pracy z najpopularniejszymi złączami SC, LC (duplex i quad) oraz ST i FC. Szeroka gama opcji wykonania płyt czołowych sprawia, że możliwe jest wykorzystanie panelu wszystkich rodzajów adapterów (couplerów). Dzięki dedykowanym kasetom światłowodowym montowanym wewnątrz panelu rozszycie włókien i zarządzanie okablowaniem nie sprawia trudności. Zastosowane w panelu teleskopowe szyny umożliwiają całkowite jego wysunięcie i wygodny dostęp do środka obudowy.