W ostatnich latach mogliśmy zaobserwować rewolucyjny wzrost znaczenia i wykorzystania internetu. Dostęp do globalnej sieci stał się właściwie powszechny co sprawiło, że internet stał się głównym medium mediów w domach, firmach i innych instytucjach. Otaczamy się urządzeniami korzystającymi z internetu, zaczynając od laptopów i smartfonów, a kończąc na urządzeniach typu Smart TV czy instalacjach Smart Home. Jednak, aby móc korzystać z internetu, niezbędne okażą się urządzenia, które pozwolą nam się z nim połączyć.

Czym różni się modem od routera?

Jednak, aby móc swobodnie korzystać z internetu zarówno w domu, jak i w miejscu pracy, konieczne jest podłączenie się do niego za pomocą odpowiednich urządzeń takich jak router i modem. Dzięki nim dostęp do sieci mogą uzyskać zarówno użytkownicy internetu mobilnego, jak i stacjonarnego. Terminy „modem” i „router” są często stosowane zamienne, istnieje także coraz więcej urządzeń łączące funkcje obu urządzeń. Warto jednak wiedzieć na, czy czym polega różnica między nimi.

Otóż, modem to urządzenie służące na przetwarzaniu danych cyfrowych na analogowe. Innymi słowy, to właśnie dzięki modemowi posiadamy bezpośredni dostęp do internetu pochodzącego od dostawcy. Z kolei router, rozdziela sygnał pomiędzy wiele urządzeń w ramach jednej sieci.

Rodzaje modemów oraz metody ich podłączania

Można zastosować różne rodzaje klasyfikacji modemów, np.: ze względu na ich umiejscowienie. Dzielimy je wtedy na modemy zewnętrzne, czyli te, które występują jako samodzielne urządzenie, a także modemy wewnętrzne montowane bezpośrednio na płycie głównej lub w postaci specjalnej karty. W przypadku modemów zewnętrznych, urządzenie znajduje się poza komputerem i łączy się z nim przewodem, dzięki interfejsowi szeregowemu RS-232 lub USB.

Modemy można podzielić także ze względu na medium. Wyróżnia się wtedy modemy:

  • kablowe, czyli te, które wykorzystują sieci operatorów telewizji kablowej,
  • telefoniczne klasyczne, do których używa się linii analogowych i cyfrowych,
  • radiowe, czyli: GSM, satelitarne oraz modemy Wifi,
  • oraz modemy PLC, używające sieci energetycznej do transmisji danych.

Aby móc korzystać z internetu, należy mieć możliwość łączności z jego źródłem i właśnie do tego służy nam modem. Zastanawiając się nad wyborem odpowiedniego modemu do domu lub firmy, należy przede wszystkim zastanowić się nad tym jak jest doprowadzany internet do wskazanego miejsca. Dodatkowo, planując dostęp do internetu np.: w firmie, gdzie podłączanych będzie wiele urządzeń, dobrym rozwiązaniem stają się projekty strukturalnych systemów okablowania, które pozwalają na realizację określonej konfiguracji połączeń na miarę potrzeb danej instytucji wraz z opcją jej rozbudowy i rekonfiguracji.