Dzięki kablom skrętkowym mogą działać sieci telekomunikacyjne i informatyczne. Znajdują one powszechne zastosowanie m.in. w celu tworzenia sieci Ethernet, gwarantując szybki i bezproblemowy przepływ informacji. Wyjaśniamy, w jaki sposób najczęściej wykorzystywane są kable skrętkowe.

Kable skrętkowe – co to takiego?

W różnego rodzaju instalacjach stosowane są rozmaite kable. Jednym z nich są kable skrętkowe (ang. twisted-pair cable), które w skrócie bywają nazywane także skrętką komputerową. Rolą kabli skrętkowych jest przesyłanie informacji. Niegdyś służyły one przede wszystkim w celu tworzenia łączy telekomunikacyjnych. Obecnie najczęściej stosowane są podczas tworzenia sieci komputerowych.

Nazwa kabli wzięła się od ich budowy. Kable skrętkowe zbudowane są z jednej lub kilku par skręconych ze sobą kabli, co pozwala na szybki przesył informacji oraz eliminuje ewentualne zakłócenia, które mogą mieć związek z działaniem pola elektromagnetycznego. Z kabli skrętkowych można korzystać w celu przesyłu danych cyfrowych oraz analogowych.

Wyróżniamy kilka rodzajów kabli skrętkowych, czyli skrętkę ekranowaną i nieekranowaną, które cechują się różnym przeznaczeniem. Dzięki nim mogą powstawać uniwersalne systemy okablowania teleinformatycznego, czyli tzw. okablowanie strukturalne.

Jakie zastosowanie znajdują kable skrętkowe?

Jak już zostało wspomniane, kable skrętkowe wykorzystywane są w celu przesyłu danych cyfrowych oraz analogowych, co wpływa na możliwości ich wykorzystania. Najczęściej skrętka komputerowa wykorzystywana jest w celu m.in.:

  • tworzenia sieci telekomunikacyjnych,
  • tworzenia sieci Ethernet o różnej szybkości przesyłu danych,
  • tworzenia okablowania usług terminalowych.

Kable skrętkowe mogą być stosowane w celu tworzenia sieci zewnętrznych oraz sieci wewnętrznych. To wymusza dobór odpowiedniego rodzaju okablowania pod względem odpowiedniej kategorii kabli, sposobu ich ekranowania, a także odporności na działanie różnych czynników środowiskowych.