Rozwój technologiczny i teleinformatyczny nie byłby możliwy bez odpowiednio dobranego okablowania strukturalnego. To dzięki niemu mogą powstawać m.in. sieci telefoniczne i komputerowe, instalacje alarmowe oraz instalacje czyniące budynki „inteligentnymi”. Okablowanie strukturalne dobierane jest pod względem zastosowania i zaliczamy do niego m.in. kable wieloparowe. Wyjaśniamy, jakie znajdują one zastosowanie.

Kable wieloparowe – rodzaje

Okablowanie strukturalne dostępne jest w różnych rodzajach, co pozwala na jego precyzyjny dobór względem zastosowania. Kable wieloparowe to najczęściej wykorzystywany rodzaj kabli teleinformatycznych, który cechuje się specyficzną budową. Jednym z najbardziej znanych rodzajów teleinformatycznych kabli wieloparowych, jest skrętka komputerowa. Wybór kabli wieloparowych uwzględnia ich dostosowanie do konkretnego przeznaczenia. Poszczególne kable wieloparowe różnią się zarówno długością i średnicą przekroju, jak i ilością par i żył.

Kable wieloparowe to powszechnie wykorzystywane kable instalacyjne, które pozwalają na przesył danych analogowych oraz cyfrowych, a także budowę sieci alarmowych. Dostępne są w różnych rodzajach oraz kategoriach. Wyróżniamy m.in. kable wieloparowe do budowy pionowych i poziomych instalacji w sieciach teleinformatycznych wewnętrznych oraz do zastosowania na zewnątrz, jak również kable wieloparowe ekranowane i nieekranowane.

Kable wieloparowe – zastosowanie

Kable wieloparowe mogą cechować się uniwersalnym i specjalistycznym zastosowaniem. Najczęściej służą w celu budowy połączeń pomiędzy sprzętem do przetwarzania informacji, urządzeniami teletransmisyjnymi, budowy połączeń telefonicznych i informatycznych, a także połączeń telegraficznych. Kable wieloparowe równie często stosowane są w technice estradowej, a także pozwalają na utworzenie połączeń pomiędzy urządzeniami stacyjnymi.

Zajmujemy się systemami okablowania strukturalnego, świadcząc usługi projektowe, doradcze i szkoleniowe. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszej firmy.