Każda sieć komputerowa składa się z wielu elementów, które można podzielić na urządzenia aktywne i pasywne. Do tej drugiej grupy zaliczają się między innymi patch panele, nazywane też panelami krosowymi i krosowniczymi lub po prostu krosownicami. Umieszczane są najczęściej w szafach rack, ale istnieją także modele przeznaczone do montażu bezpośrednio na ścianie. Jaką funkcję pełnią patch panele w okablowaniu strukturalnym oraz jakie ich rodzaje można wyróżnić?

Do czego służą patch panele?

Patch panele stanowią ważny element sieci strukturalnej. Służą do zakańczania okablowania strukturalnego, czyli kabli skrętkowych prowadzonych w okablowaniu poziomym i pionowym. Są także punktem podłączenia sprzętu aktywnego pracującego w sieci z punktami abonenckimi. Z tyłu patch panelu na stałe przyłączane są przewody prowadzące do gniazdek 8P8C (potocznie nazywanych RJ-45), znajdujących się w całym budynku. Z przodu, za pomocą kabli krosowych, gniazda te przyłącza się zwykle do aktywnych urządzeń sieciowych, takich jak switche czy routery. Patch panele pozwalają na utrzymanie porządku w szafie serwerowej, dzięki czemu sprzyjają zarówno efektywności, jak i bezpieczeństwu.

Rodzaje patch paneli

Patch panele dostępne są w dwóch wersjach: kompletnej i niewyposażonej. Panele krosowe kompletne wyposażone są w określoną liczbę portów RJ-45. Połączone są one z płytką drukowaną zakończoną złączami szczelinowymi LSA lub IDC. Modele w standardzie 19″ mają najczęściej 24 lub 48 portów, a egzemplarze w standardzie 10″ – 8 lub 12 portów. Do zarabiania podłączanych kabli używa się noży krosowniczych. Panele krosowe niewyposażone to z kolei metalowe ramki przystosowane do montażu określonej liczby gniazd typu keystone.

Poza tym patch panele mogą być ekranowane lub nieekranowane. Te pierwsze mają najczęściej zamkniętą obudowę oraz linkę uziemiającą zakończoną oczkiem w celu podpięcia do obudowy szafy. Te drugie, najczęściej stosowane, charakteryzują się otwartą budową. Przy zakupie patch paneli warto pamiętać o tym, aby dobierać je do kategorii używanych kabli skrętkowych – na przykład w przypadku stosowania kabli kategorii 6A panele krosowe również powinny spełniać wymagania tej kategorii.