Kable skrętkowe, zwane skrętką, należą do najpopularniejszych rodzajów przewodów. Za ich pomocą można przesyłać informacje zarówno w postaci analogowej, jak i cyfrowej. Zbudowane są z jednej lub większej liczby par kabli skręconych ze sobą. Taka konstrukcja ogranicza wpływ zakłóceń elektromagnetycznych oraz zakłóceń wzajemnych, zwanych przesłuchami. Jakie jest znaczenie kabli skrętkowych w sieciach telekomunikacyjnych?

Kable skrętkowe w instalacjach telefonicznych i monitoringu

Kable skrętkowe są podstawowym rodzajem przewodów stosowanych w instalacjach telefonicznych. Wyróżnia się trzy ich rodzaje: skrętka kategorii 1 umożliwia realizację usług telefonicznych z pasmem częstotliwości do 100 kHz, skrętka kategorii 2 używana jest w aplikacjach głosowych i usługach terminalowych z pasmem częstotliwości do 1 MHz, a skrętkę kategorii 3 stosuje się w sieciach telefonicznych. Wykorzystuje ona pasmo częstotliwości do 16 MHz.

Kable skrętkowe są również stosowane w instalacjach monitoringu, stanowiąc alternatywę dla kabli koncentrycznych. Wykorzystywane są w monitoringu IP (Internet Protocol) do transmisji sygnału wizyjnego w wersji cyfrowej. Zastosowanie kabli skrętkowych pozwala obniżyć cenę inwestycji oraz ułatwia jej przyszłą rozbudowę. Zalecana odległość między punktami wynosi 100 m, ale można ją zwiększyć dzięki switchom i aktywnym transmiterom audio-video.

Kable skrętkowe w sieciach komputerowych

Dzięki swoim właściwościom kable skrętkowe stały się podstawowym medium transmisyjnym w sieciach komputerowych. Stosuje się je zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń. Najczęściej spotykana jest skrętka nieekranowana, ale istnieje także skrętka ekranowana, która pozwala zminimalizować wpływ interferencji elektromagnetycznych oraz ochronić otoczenie przed emisją zakłóceń. Skrętka może być ekranowana folią lub siatką, a ekranowanie może dotyczyć poszczególnych par skręconych lub całego kabla. Obecnie w sieciach komputerowych stosuje się najczęściej kable skrętkowe kategorii 6 (łącza do 1 Gb/s) i 6A (łącza do 10 Gb/s). Stopniowo skrętka wypierana jest jednak przez światłowody, które zapewniają znacznie większą przepustowość, a więc prędkość pobierania i wysyłania danych.