Przewody krosowe, nazywane także patchcordami, to krótkie przewody służące do przesyłania sygnałów elektrycznych lub optycznych. Wykorzystywane są do łączenia elementów aktywnych i pasywnych sieci komputerowych oraz podłączania urządzeń do gniazd sieci lokalnej. W zależności od technologii, dla której zostały przygotowane, mogą być zakończone różnymi złączami.

Rodzaje złączy w przewodach krosowych miedzianych

Do budowy sieci komputerowych powszechnie stosowane są przewody miedziane zwane skrętką. Wykorzystuje się w nich złącze 8P8C, popularnie (choć błędnie) nazywane RJ-45. Oznaczenie 8P8C oznacza złącze o ośmiu miejscach na styki i ośmiu stykach (ang. 8 Position 8 Contact). Do popularnych standardów telekomunikacyjnych, które korzystają z tego typu złącza, należą TIA/EIA-568-A oraz TIA/EIA-568-B. Definiują one dwa rodzaje zakończenia przewodów w złączu: T568A i T568B. Różnią się one między sobą podłączeniem drugiej i trzeciej (pomarańczowej i zielonej) pary przewodów.

Rodzaje złączy w przewodach krosowych światłowodowych

Coraz częściej do budowy sieci internetowych wykorzystuje się patchcordy optyczne, czyli światłowodowe. W przypadku sieci światłowodowych nie ma jednego standardu złączy. Często stosowane jest złącze LC, które zdobyło popularność dzięki małym wymiarom. Dzięki temu może być używane w miejscach o dużym zagęszczeniu pól przełączeniowych. Wciąż często spotykane jest złącze SC, które używane jest w wielu urządzeniach aktywnych, takich jak mediakonwertery. Jest większe niż złącze LC i nie ma blokady zatrzaskowej. Zapewnia szybką i łatwą realizację połączeń. W urządzeniach i systemach, w których konieczne jest zastosowanie wielu równoległych połączeń światłowodowych, wykorzystuje się złącze MPO. W najpopularniejszej wersji ma ono 12 włókien. Ponadto spotykane są złącza starszego typu: FC oraz ST.