Szafy rack 19″, zwane także szafami serwerowymi lub teleinformatycznymi, to popularne urządzenia używane do porządkowania różnego rodzaju sprzętów. Ich parametry są zestandaryzowane. Charakteryzują się szerokością montażową 19″, czyli 48,26 cm – wartość ta określa maksymalne rozstawienie belek rackowych. Oznacza to w praktyce, że można w nich łatwo umieścić wszystkie sprzęty, które cechują się identyczną szerokością. Wysokość montażową szaf rack, określającą ich pojemność, wyraża się w jednostkach (U). 1 U jest równe wysokości jednego slotu szafy i wynosi 1,75″, czyli 44,45 mm.

Zastosowania szaf rack 19″

Szafy rack 19″ od wielu lat wykorzystuje się w profesjonalnej telekomunikacji, informatyce, systemach nagłaśniających czy technice laboratoryjnej. Najczęściej spotykane są one w serwerowniach i centrach danych, gdzie przechowuje się w nich różnego rodzaju elementy aktywne i pasywne wchodzące w skład sieci teleinformatycznej: serwery, urządzenia sieciowe, switche czy generatory zasilania UPS. Można w nich umieścić również urządzenia niebędące w standardzie rack 19″, takie jak multiswitche, wzmacniacze RTV/SAT, modulatory czy rejestratory. Szafy rack 19″ umożliwiają ich uporządkowanie oraz zapewniają im bezpieczne funkcjonowanie.

Rodzaje szaf rack 19″

Szafy rack 19″ występują w dwóch wersjach: stojącej i wiszącej. W serwerowniach najczęściej spotyka się szafy stojące, które przeznaczone są do rozbudowanych sieci teleinformatycznych. Ich wysokość montażowa mieści się zwykle w przedziale od 12 do 47 U. Wiszące szafy rack montowane są na ścianie. Najczęściej mają wysokość od 6 do 12 U. Cechują się mniejszym udźwigiem niż modele stojące – zwykle wynosi on do 60 kg. Szafy wiszące wykorzystuje się najczęściej do montażu systemów monitoringu, automatyki domowej i przemysłowej oraz mniejszych sieci teleinformatycznych. Mogą zapewniać dostęp z jednej lub dwóch stron.