Okablowanie strukturalne to system okablowania telekomunikacyjnego umożliwiający tworzenie sieci komputerowych, dołączanie telefonów oraz innych urządzeń pracujących w sieci. W systemach okablowania strukturalnego stosuje się różne rodzaje kabli, a do najpopularniejszych z nich należą kable skrętkowe U/UTP. Czym się charakteryzują i gdzie znajdują zastosowanie?

Czym są kable skrętkowe U/UTP?

Kable skrętkowe U/UTP (ang. Unshielded/Unshielded Twisted Pair), nazywane popularnie skrętką nieekranowaną, to kable elektryczne zbudowane ze skręconych ze sobą par przewodów, które tworzą linię zrównoważoną (symetryczną). Wyróżnia je fakt, że nie zastosowano w nich ekranowania, czyli dodatkowej ochrony przed zakłóceniami elektromagnetycznymi. W przeciwieństwie do kabli ekranowanych kable skrętkowe U/UTP nie mają ekranowania ani całego kabla, ani poszczególnych par przewodów. Skręcenie przewodów w parze skrętki nieekranowanej występuje zwykle ze splotem jeden zwój na 6-10 cm. Jest on inny dla każdej pary, co minimalizuje pole elektromagnetyczne i przesłuch między sąsiednimi parami oraz zabezpiecza transmisję danych przed zakłóceniami z otoczenia.

Zastosowanie kabli skrętkowych U/UTP

Kable skrętkowe U/UTP są powszechnie stosowane w sieciach informatycznych i telefonicznych. Ich popularność wynika przede wszystkim z niższej ceny w porównaniu ze skrętką ekranowaną, taką jak U/FTP, F/UTP czy S/FTP. W miejscach, w których przesyłany sygnał nie jest szczególnie narażony na zakłócenia (w niewielkiej odległości nie znajdują się inne przewody elektryczne lub sygnałowe), skrętka nieekranowana okazuje się jednak zupełnie wystarczająca. Do przesyłania sygnałów w sieciach komputerowych stosuje się kable skrętkowe U/UTP różnych kategorii. Najczęściej spotykane są kable kategorii 5 (przy przepustowościach rzędu 100-1000 Mb/s) oraz 6 (przy przepustowościach rzędu 1-10 Gb/s).