Usługi terminalowe umożliwiają użytkownikowi dostęp do aplikacji i danych na komputerze zdalnym za pośrednictwem internetu – niezależnie od miejsca, w którym się znajduje. Zamiast jednostek roboczych rozproszonych w wielu lokalizacjach, które są trudne w zarządzaniu, firma czy organizacja może stworzyć scentralizowaną serwerownię z końcówkami sieciowymi zwanymi terminalami. Pozwala to zmniejszyć ryzyko wycieku wrażliwych danych, ułatwić archiwizację danych i tworzenie kopii zapasowych oraz przywrócenie danych w razie awarii, a także znacznie obniżyć koszty obsługi komputerów.

Kable wykorzystywane w usługach terminalowych

Stworzenie serwerowni z terminalami wymaga zastosowania odpowiedniego okablowania. Najczęściej wykorzystuje się w tym celu skrętkę komputerową. To rodzaj kabla sygnałowego służący do przesyłania informacji w łączach telekomunikacyjnych i sieciach komputerowych, w tym w telefonii stacjonarnej i sieciach Ethernet. Zbudowany jest z jednej lub większej liczby par kabli, które są skręcone ze sobą w celu wyeliminowania wpływu zakłóceń elektromagnetycznych i zakłóceń wzajemnych, czyli przesłuchów. Skrętka komputerowa używana jest do przesyłania informacji zarówno w postaci cyfrowej, jak i analogowej.

Jakich rodzajów skrętki komputerowej używa się do tworzenia usług terminalowych?

Istnieje wiele kategorii skrętki komputerowej, które różnią się między sobą wieloma parametrami, w tym pasmem transmisyjnym. Dawniej dla usług terminalowych stosowano okablowanie kategorii 2, charakteryzujące się pasmem częstotliwości do 1 MHz. Nie jest ono jednak używane we współczesnych systemach. Obecnie stosowane są kable skrętkowe kategorii 5 lub wyższej. Wykorzystują one znacznie wyższe pasmo częstotliwości, dzięki czemu pozwalają na przesyłanie danych z o wiele większą szybkością. Dzięki temu użytkownicy mogą cieszyć się wysoką jakością połączenia.