Okablowanie światłowodowe na dobre wkroczyło do instalacji teletechnicznych zarówno w przemyśle, jak i domach. Dzięki swojej unikalnej konstrukcji, na którą składają się włókna szklane prowadzące impulsy światła, zapewnia znacznie lepsze parametry transmisji danych niż okablowanie miedziane. Jedną z największych zalet okablowania światłowodowego jest jego pojemność informacyjna.

Pojemność informacyjna okablowania światłowodowego

Pojemność pojedynczego włókna okablowania światłowodowego nie sposób ocenić inaczej niż jako ogromną. Światłowody zapewniają znacznie większą prędkość transmisji danych niż kable miedziane. Najszybsze systemy światłowodowe są w stanie prowadzić sygnał rzędu kilkuset Tb/s (terabajtów na sekundę). W 2021 roku japońskim naukowcom udało się przesłać dane z prędkością 319 Tb/s na odcinku ponad 3000 km. Jedynym problemem konstrukcyjnym, z którym borykają się kable światłowodowe, jest stosunkowo duży promień zgięcia. Aby zachować prawidłowe wewnętrzne odbijanie i rozchodzenie się światła, a samo włókno nie ulegało uszkodzeniu, musi on wynosić kilka centymetrów.

W praktyce większość użytkowników nie może skorzystać z łączy przesyłających dane z szybkością mierzoną w Tb/s. Nadal są to jednak imponujące prędkości, sięgające 300, 500 czy nawet 1000 Mb/s. Ogromna pojemność informacyjna okablowania światłowodowego przekłada się na znaczne skrócenie czasu pobierania i wysyłania plików. Na przykład przy prędkości 1 Gb/s można przesłać plik zajmujący 4,7 GB (pojemność standardowej płyty DVD) w około 37 sekund. W przypadku typowej sieci miedzianej zajęłoby to ponad 6 minut. Łącze światłowodowe umożliwia także bezproblemowe oglądanie wideo w rozdzielczości 4K. Poza tym pozwala zredukować do minimum opóźnienia w sieciowych grach wideo. Nie dziwne więc, że okablowanie światłowodowe stale zyskuje na popularności.